wtorek, grudnia 06, 2016

ŚWIĘTY MIKOŁAJ I 12 CIEKAWOSTEK | TEGO NIE WIEDZIELIŚCIE






Dzisiaj 6 grudzień czyli wszystkim znane Mikołajki. Ale czy wiecie kim był święty mikołaj? 

Oto kilka ciekawostek!






1.Greckie imię Mikołaj ( Nikolaos ) oznacza "zwycięzca ludu")


Ma ono odpowiedniki we wszystkich językach narodów chrześcijańskich, np. angielski i francuski Nicolas, niemiecki Niklas, Klaus, holenderski Niklaas, Claas, czeski i słowacki Mikuláš, węgierski Miklós i wiele innych




2. Święty ma wiele imion

My znamy Świętego Mikołaja, w Chinach wołają na niego Shengdan Laoren, w Anglii Father Christmas, we Francji Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos, w Japonii Santa Kurohsu, w Rosji to Dziadek Mróz, a na Węgrzech Karácsony Apó.




3. Mikołaj urodził się prawdopodobnie ok. 270 r. n.e.

Najprawdopodobniej przyszedł na świat r. w Licji, w miejscowości Patara (południowe wybrzeże Azji Mniejszej). Był jedynym dzieckiem zamożnego małżeństwa chrześcijańskiego. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat. Podobno w chwili jego śmierci ukazały się anioły i rozbrzmiały chóry anielskie.



4. Od młodości wyróżniał się pobożnością i był bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia


Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Biskup Miry wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Mikołaj uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia.




5. Jest patronem bardzo wielu osób i zawodów

Św. Mikołaj jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, ludzi morza, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, pasterzy, rybaków, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków. Zaliczany był do Czternastu Świętych Wspomożyciel



6.Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu

Zapoczątkowało go udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat zwyczaj ten przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania "łódeczek św. Mikołaja", w które święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, lub - w regionach protestanckich - adwentowe talerze z darami



7.Wcale nie ma tak dużo roboty!

Na świecie jest ponad 2 miliardy dzieci (osób poniżej 18. roku życia), ale Św. Mikołaj nie odwiedza m.in. małych muzułmanów, hindusów, buddystów czy żydów. To zmniejsza liczbę dzieciaków o blisko 85 proc. do „zaledwie” 378 milionów 🙂
Ma też trochę więcej czasu niż 24 godziny. Zważywszy na strefy czasowe i ruch obrotowy Ziemi, jego czas pracy wydłuża się do 31 godzin!



8.Mikołaj w Holandii

Według holenderskiej tradycji Mikołaj znany jako Sinter Klaas ujeżdża pięknego, białego rumaka i ma zwyczaj zostawiania prezentów w specjalnie przygotowanych przez domowników drewnianych butach. To holenderskie rodziny, które wyemigrowały w XVIII wieku do Stanów Zjednoczonych przeniosły tam ze sobą Mikołaja. Ten sam Mikołaj, po latach stał się reklamową twarzą Coca-Coli.



9.Gdzie mikołaj nie istnieje?

Kostaryka, Kolumbia i część Meksyku nie jest obsługiwana przez Mikołaja. Zgodnie z tamtejszą tradycją osobą roznoszącą prezenty jest El Niño Jesus, czyli Dzieciątko Jezus



10.Jingle bells

Piosenka „Jingle Bells” kojarzona ze zbliżającymi się saniami Mikołaja skomponowana została w 1857 roku jako utwór, który został wykonany podczas tradycyjnych obchodów Świąt Dziękczynienia w jednej z bostońskich szkół niedzielnych. Z jakiegoś powodu piosenka ta zyskała ogromną popularność i wkrótce zaczęto ją też śpiewać podczas świąt Bożego Narodzenia.



11. Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień św. Mikołaja przyjął się szybko także wśród innych mieszkańców, a 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Na temat tej tradycji w Polsce można przeczytać w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Taki wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj.




12.Rudolfa wymyślili marketingowcy!

Co by zrobił Mikołaj bez Rudolfa i jego czerwonego nosa? Pewnie jakoś by sobie poradził – tak jak mu to wychodziło do 1939 roku. Właśnie wtedy sieć domów towarowych Montgomery Ward poprosiło jednego ze swoich copywriterów o stworzenie opowieści, która da świętom jeszcze większego marketingowego kopa. Czerwononosy Rudolf trafił do kolorowej książeczki rozdawanej klientom sklepów i… świetnie się przyjął.





źródła: zalajkowane.pl, onet,pl, edulandia.pl


9 komentarzy:

  1. Właśnie dzisiaj na lekcji religii miałam o Św. Mikołaju z bardziej etycznej strony i przyznam, że to bardzo ciekawa postać. :)
    MÓJ BLOG

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawa :) moim zdaniem powinni więcej w szkole o nim mówić :)

      Usuń
  2. Ciekawe ciekawostki :-) A ja dzisiaj zaskoczyłam mojego Francuskiego studenta faktem, że....Mikołaj był wczoraj w Polsce :-D Osobiście nie cierpię tego! Wszędzie pod choinkę prezenty przynosi Mikołaj, a u nas jak zwykle nadgorliwość- 2 razy prezenty w tym te pod choinkę to w zasadzie nie wiadomo kto przynosi; czy Aniołek, czy Gwiazdka czy kto tam jeszcze....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tez nie lubię prezentów pod choinke. Mikołaj jest jeden i prezenty pod choinkę nie powinny być od niego :)

      Usuń
  3. Super post, dowiedziałam się tylu ciekawych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. świetnie ciekawostki, część nie znałam, a zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś nowego. :)
    pozdrawiam serdecznie.
    http://poprostumadusia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy post😃 Większości z tych rzeczy nie wiedziałam😁

    booksureourworld.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

.